Aktuelle tilbud fra COK

Find os på facebook

Jesper Kreutzmann

Personlige data

Navn: Jesper Kreutzmann
Titel: Chefkonsulent
Fødselsdato: 1. maj 1968
Uddannelser: HA, Cand.merc. i Strategi, Organisation og Ledelse

Nøglekvalifikationer   

Jesper Kreutzmann arbejder primært med den offentlige lederuddannelse (DOL). Jesper har 12 års erfaring med undervisning af ledere og 8 års erfaring med diplomuddannelsen i ledelse ved KLEO/UCC. Jesper er specielt optaget af sammenhængen mellem kompetencegivende uddannelse og kommunal organisationsudvikling. Han har undervist på de fleste af de grundlæggende moduler og flere valgmoduler.

Ansættelser   

(2010 -) Chefkonsulent, COK

(2005 – 2010) Studieleder i KLEO, UCC

(2003 – 2005) Freelance konsulent og underviser

(2000 – 2003) Konsulent i Økonomistyrelsen, Finansministeriet

(1998 – 2001) Ekstern lektor på Hospitalslaborantskolen

Efter- og videreuddannelse   

(2009 – 2010) 2-årig systemisk/narrativ lederuddannelse (DISPUK)

(2006) Studielederkursus, (CBS)

(2005) Sommerskole – Forandringsledelse, CBS

(2002 – 2004) Voksenunderviseruddannelsen (Frederiksberg seminarium)

Udvalgte erfaringer   

(2011 -) Tårnby kommune, projektledelse på DOL

(2010 -) DOL i Vestegnens kommuner (Høje Tåstrup, Glostrup, Brøndby og Hvidovre). DOL-konsulent/projektledelse i et leverandørsamarbejde med UCC, KLK og Ankerhus.
   
(2010 -) Næstved ledelsesakademi, DOL-konsulent/projektledelse på uddannelse af alle Næstved kommunes ledere

(2003 - 2010) Konsulentopgaver inden for organisations- og ledelsesudvikling i kommunale institutioner (f.eks. skoler og institutioner). Opgaver har spændt fra evalueringer, teamudvikling og konfliktløsning).

(2005 - 2010) Udvikling, drift og salg af diplomuddannelsen i ledelse til bl.a. HS, Københavns kommune, Gladsaxe kommune, Rødovre kommune, Herlev kommune, Rudersdal kommune, Egedal kommune, Faxe kommune, Ballerup kommune og Helsingør kommune.

Credits